Udostępnij ten artykuł:

Napięcia lękowe można inaczej określić napięciami emocjonalnymi lub fizycznymi. Są one mocno powiązane ze stresem krótko lub długoterminowym. W krótkim czasie stres może być pozytywny, gdy pomaga uniknąć niebezpieczeństwa lub motywujący np. w dotrzymaniu terminu wykonania określonego zadania. Pomaga zarządzać niebezpiecznymi sytuacjami. Ostry, krótkotrwały stres pojawia się w ciągu kilku minut do kilku godzin po wydarzeniu i jest bardzo intensywny. Oprócz ostrego stresu wyróżniamy stres chroniczny, który trwa znacznie dłużej i może spowodować problemy zdrowotne.

Stres jak i napięcia lękowe mogą pochodzić zarówno z autentycznych wydarzeń (konflikt w pracy, niemiła atmosfera w domu) lub z tego co sobie wyobrazimy, że może się wydarzyć. Niezależnie od tego czy przyczyna lęków jest autentyczna czy wymyślona, nasz organizm odzwierciedla zmiany biochemiczne. Im dłużej trwamy w takim stanie, tym bardziej szkodliwe jest to dla naszego organizmu. Po dłuższym okresie trzęsą się nam ręce, drży głos, wzrasta ciśnienie, kołacze nam serce, dochodzi do rozregulowania funkcji trawiennych, wzrastają bóle głowy czy sztywność mięśni. To są objawy fizyczne. Ponadto pojawiają się problemy z koncentracją, bezradność, bezsenność, nałogi, zmęczenie, depresja.

Bardzo ważna w umiejętności radzenia sobie z takim stanem jest zmiana podejścia do spraw codziennych. Każdy czuje mniejszy lub większy lęk zwłaszcza, gdy zbliża się do czegoś nowego w życiu. Jednak prawdziwym problemem nie są lęki tylko to, że nie potrafimy odpuścić. Nie potrafimy z nich wyjść.
* Jak duże znaczenie nadajesz swoim lękom?
* Podchodzisz do nich z pozycji wiary, że dasz radę czy z pozycji bezsilności?
* Czy jesteś swoim lękiem, swoimi myślami?

Lęk jest tylko ograniczeniem umysłu często mającym swój początek w dzieciństwie, w przekonaniach i emocjach jakich wtedy doświadczyliśmy. Wystarczy zaprzestać odtwarzania w myślach sytuacji budzących lęk. Sytuacji, które najprawdopodobniej nigdy się nie wydarzą. Nie jesteśmy swoimi lękami. Strach to tylko myśli a my nie jesteśmy naszymi myślami. Bardzo często podświadomie żyjemy w ograniczeniach małego dziecka, które powstrzymują nas od doświadczania pełni możliwości jakie daje nam życie. Jak często pozwalaliśmy naszym ograniczeniom na blokowanie naszych działań? Jak często ograniczaliśmy swoje możliwości mówiąc do siebie:
* nie dam rady;
* nie jestem wystarczająco dobry;
* inni zrobią to lepiej;
* nie jestem wystarczająco mądry;
* nie nadaję się do tego.

Tak naprawdę to nie nasze myśli a przekonania, które wpojono nam jako małym dzieciom. To nie nasze, to pogłos przeszłości i od nas i tylko od nas zależy czy to zmienimy. Możemy zaakceptować te ograniczenia i lęki lub wyjść poza nie. One nie mają nic wspólnego z naszą aktualną rzeczywistością. Jesteśmy zdolni do zmiany a każdy dzień niesie nowe możliwości. Wszystko jest kwestią naszego umysłu. Za każdym razem, gdy mówimy „NIE MOGĘ” ograniczamy siebie. Jak bardzo jesteśmy gotowi by wyjść poza to w co wierzymy? Od teraz zmieniamy powyższe zwroty na:
* jestem wystarczająco dobry i mądry;
* zasługuję na życie jakiego pragnę;
* jeszcze dam radę to zrobić;
* jeszcze będzie pięknie, pozwalam sobie na zmianę mojego życia;
* pozwalam sobie na uwolnienie strachu i napięcia;
* rozluźniam mięśnie szyi i uwalniam napięcie z moich ramion;
* powoli biorę wdech i wydech i relaksuję się z każdym wydechem;
* z każdym dniem czuję się coraz lepiej.

Najważniejsze jest zacząć. Każdy dzień, każdy moment jest dobry na zmianę. To my jesteśmy odpowiedzialni za jakość naszego życia. Nikt inny. Po przeczytaniu tych słów stajemy się świadomi naszych ukrytych przekonań, które blokują spokój i harmonię w naszym życiu. Zmianę zaczynamy od siebie, bez obwiniania innych za ten stan.
Wszystko co nas otacza jest naszym lustrem. Lustrem tego co ukryte wewnątrz nas. Im bardziej się czemuś opieramy, im bardziej się tego boimy tym więcej tego wokół nas. Chcąc wyjść z lęków zaakceptujmy je, odpuśćmy opór, rozluźnijmy ciało a później skoncentrujmy się na czymś przyjemnym, na czymś co lubimy robić. Ponadto każda forma pracy z ciałem: taniec, malowanie, fotografowanie, sport pomaga w uwalnianiu lęków i napięć. Na początek poświęćmy chociaż kwadrans tygodniowo na to co lubimy robić i niech to będzie nasz kwadrans, chwila przyjemności w 100 % tylko dla nas.

Jeżeli potrzebujesz porozmawiać o swoich problemach i możliwościach ich rozwiązania. Czujesz, że potrzebujesz wsparcia w zmianie życia i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do kontaktu – Napisz do nas

Beata i Hubert

Zostaw komentarz

Zobacz inne artykuły: