Udostępnij ten artykuł:

Emocje towarzyszą nam od początku naszego życia. Cierpimy, gdy rzeczywistość jest inna niż nasze oczekiwania. To, jak reagujemy na jakieś wydarzenie zależy od tego, jak postrzegamy świat, od naszego zestawu przekonań na temat tego, co nas otacza. Praca z przekonaniami, emocjami czy uczuciami jest wielopoziomowa i dotyczy wszystkich sfer naszego życia. Trudne emocje są potrzebne i wartościowe. Nie można ich całkowicie wykluczyć z naszego życia, ale można zmienić postrzeganie tego co nas spotyka.

Każda emocja ma swoją własną częstotliwość drgań, tak zwaną wibrację. Doświadczanie emocji przebiega w kilku etapach. Pierwszy to wytworzenie danej emocji pod wpływem jakiegoś bodźca z otoczenia. Kolejnym etapem jest odczucie tej emocji, a wraz z nim przychodzą myśli, często wynikające z przekonań, a co za tym idzie doznania w ciele fizycznym. Ostatnim etapem jest przetworzenie emocji. Zazwyczaj emocja jest uwalniana samoistnie z ciała. Zdarza się jednak, głównie podczas trudnych wydarzeń, że proces ten zostaje zaburzony, a energia emocji zablokowana w ciele. Zaburzenie to może być spowodowane słabością organizmu lub licznymi dawnymi podobnymi emocjami. Trudne wydarzenia z przeszłości, nawet jeśli ich nie pamiętasz, mogą mieć znaczący wpływ na aktualne życie. Wspaniale opisuje to dr Bradley Nelson w książce pt. „Kod emocji”.

Uwolnienie blokady emocjonalnej prowadzi do rozluźnienia ciała. Daje też poczucie większego komfortu, a przy kolejnym podobnym wydarzeniu mniejszą impulsywność i szybsze uwolnienie emocji. Łatwiej też wtedy uwolnić się od reakcji na podobne wydarzenia. Osobiście najczęściej stosujemy metodę opisaną przez dr Bradley’a Nelson’a. Bardzo lubimy też technikę uwalniania opisaną przez dr David’a Hawkins’a. Jest wiele metod do pracy z emocjami. Wszystkie mają wspólny mianownik – uświadomienie sobie, że ta emocja jest obecna w naszym ciele.

Bardzo ważna w uwalnianiu blokad emocjonalnych jest uważność, świadomość przekonań, które powodują opór w ciele (reakcję napięcia na dane myśli czy wydarzenia). Obserwowanie oporu pozwala szybciej wychwycić to jaka myśl lub emocja spowodowała napięcie. Stała praca nad tym, co myślimy czy mówimy pomaga wypracować w nas uważność i to co na początku wydawało się trudne w końcu staje się zdrowym nawykiem.

Wszystkie wydarzenia w naszym życiu to doświadczenia, za które powinniśmy być wdzięczni. Bo dzięki nim możemy zyskiwać wiedzę i umacniać się w rozwoju pogłębiając zrozumienie i współczucie dla siebie jak i innych ludzi, zwierząt czy otoczenia. Dzięki nim rozwijamy naszą inteligencję emocjonalną. Możesz nauczyć się, żyć świadomie i mieć wpływ na swoje samopoczucie w obliczu tego co przynosi codzienność. Ta decyzja z pewnością wpłynie na Twoje życie i na to co zaczniesz do niego przyciągniesz jeszcze więcej wydarzeń, które to ułatwią.

Beata i Hubert

Zostaw komentarz

Zobacz inne artykuły: