Udostępnij ten artykuł:

Perspektywa to interpretacja wydarzeń, ludzi i miejsc oparta na osobistych doświadczeniach, pochodzeniu, kulturze, cechach fizycznych i przekonaniach (często rodowych). Zrozumienie perspektywy, a co za tym idzie rożnych punktów widzenia tego samego wydarzenia, przekłada się na każdy obszar naszego życia.

O poziomach świadomości, różnych perspektywach widzenia tego samego wydarzenia, pisał między innymi dr David R. Hawkins. Wydarzenia są neutralne, a to jak je odbieramy zależy od naszych przekonań i oczekiwań. Wszystko uwarunkowane jest naszym nastawieniem i przekonaniami. Poziom z jakiego patrzymy na świat ma często przełożenie na różne sfery naszego życia. Najwięcej ludzi patrzy na życie z perspektywy cierpienia. W perspektywie cierpienia dominują takie emocje jak: wstyd, bycie bezwartościowym, bycie niegodnym, poczucie winy, żal, rozpacz, nienawiść, strach, niepokój, pożądanie, zniewolenie, złość, pogarda, duma, zadufanie. Z tej perspektywy patrzymy na to, co nas otacza jakbyśmy byli ofiarami, a zmiany życia upatrujemy na zewnątrz. To według nas pech, nieszczęścia, inni ludzie sprawiają, że tak źle się czujemy. Dopiero wzięcie odpowiedzialności za to co nas otacza i zrozumienie, że to w głębi nas są przekonania, które przyciągają te wydarzenia do naszego życia, dają szansę na zmianę.

Zrozumienie i akceptacja, że prawdziwa zmiana jest w nas, otwiera drogę do realizacji zamierzonych celów i marzeń. Koncentrując się na temacie różnych perspektyw widzenia tego samego wydarzenia możemy sobie wyobrazić następującą sytuację:

Idziesz chodnikiem w pełnym skupieniu i nagle za Twoimi plecami słyszysz trąbienie samochodu. Co myślisz? W pierwszej chwili z jaką emocją powiążesz tę myśli? Będzie to poczucie winy, złość, a może zainteresowanie? Te emocje, które właśnie poczułeś wskazują poziom z jakiego dostrzegasz otaczający Cię świat. Ile osób tyle możliwych odpowiedzi. Sprawdziliśmy to podczas prowadzonych przez nas warsztatów. Podobne ćwiczenie można wykonać z dzwoniącym telefonem. Nie widzisz kto dzwoni i co czujesz?

W odnalezieniu i lepszym zrozumieniu tego co dzieje się w naszym życiu bardzo pomogła nam książka dr D.R. Hawkins’a „Przekraczanie poziomów świadomości”. Zachęcamy do zapoznania się z nią. Każdy poziom to inna perspektywa postrzegania świata. Im wyższy poziom, tym więcej pozytywnych emocji, tym łatwiej odzyskać równowagę emocjonalną po trudnej rozmowie czy wydarzeniu. Warto zapoznać się z różnorodnością widzenia tych samych sytuacji. Nam dało to lepsze zrozumienie tego co dzieje się wokół nas. Większą wyrozumiałość dla innych. Zrozumieliśmy też jak ważna jest praca nad zmianą własnych przekonań. Dało nam to motywację do pracy nad uzdrowieniem traum i emocji, które dotychczas bardzo nas ograniczały. Zapoznanie się z różnymi perspektywami widzenia, różnymi poziomami świadomości, to przede wszystkim doskonała droga do poznania siebie i uzdrowienia swojego życia.

Beata i Hubert

„Nigdy tak naprawdę nie zrozumiesz człowieka, dopóki nie rozważysz rzeczy z jego punktu
widzenia… Dopóki nie wejdziesz do jego skóry i nie przejdziesz się w niej.”

Harper Lee

Zostaw komentarz

Zobacz inne artykuły: