Udostępnij ten artykuł:

– jak praca nad emocjami i przekonaniami wpływa na nasze samopoczucie i motywację.

Sposób myślenia i nasze przekonania kształtują nie tylko nas ale również naszą codzienność. Od najmłodszych lat jesteśmy wpychani w schematy rodzinne, społeczne, narodowościowe. W ten sposób kształtuje się przyszłe pokolenia. Niestety słowa, które słyszymy już w dzieciństwie często nie są dla nas wspierające i w dorosłym już życiu powodują spore zaburzenia emocjonalne i zdrowotne. Brak wiary w siebie i ciągłe poczucie winy, że nie jesteśmy doskonali, że coś mogliśmy zrobić lepiej to konsekwencja naszego wychowania. Pokłosie systemu edukacyjnego, który wytykał nam już od najmłodszych lat co robimy źle, czyli nie pod linijkę i w odchyleniu od wytyczonego schematu zamiast nagradzać i mówić co zrobiliśmy dobrze.

W ten sposób powstało społeczeństwo, które dzisiaj ma ogromne problemy i zaburzenia emocjonalne. Lekarze medycyny akademickiej rozkładają ręce bo fala chorób somatycznych zalewa ich gabinety, a oni jedyne co mogą zrobić to odesłać swoich pacjentów do psychologa lub przepisać psychotropy. Wyciszyć wołające o rozblokowanie emocji ciała. Wydarzenia z ostatnich lat nie ułatwiają im tego zadania. Blokady emocjonalne i traumy powodują zamrożenia ciała, potęgujące się bóle w całym ciele, spłycony oddech i ucieczkę w używki lub kompulsywne objadanie się. (O blokadzie emocjonalnej pisaliśmy TUTAJ).

Chęć ucieczki od świata realnego jest tak duża, że szpitale psychiatryczne są przepełnione niezależnie od wieku pacjentów. Na terapię do nas trafia coraz więcej ludzi bez chęci do życia lub z dużymi napięciami mięśni czy bólami, zwłaszcza w klatce piersiowej, brzuchu lub głowie. Bo nigdzie nie znajdują już pomocy, a organizm uodporniony na leki przestaje reagować.

Prawda jest taka, że jesteśmy tym, co myślimy. Im więcej w nas negatywnych myśli przepełnionych lękiem i brakiem akceptacji dla samych siebie, tym bardziej nasze ciało jest chore. Najczęściej blokujemy emocje odrzucenia, frustracji, braku akceptacji i braku uznania. Do tego dochodzi bezsilność, opuszczenie i bycie bezwartościowym. Mamy mieszankę wybuchową określaną mianem depresji. Tak bardzo popularną w XXI wieku.

Gdyby tylko zwiększyć świadomość ludzi, że to, co myślą ma ogromny wpływ na ich samopoczucie i jak radzić sobie z tymi myślami, jak je przekształcać byłoby dużo mniej chorób psychosomatycznych. Już od najmłodszych lat powinniśmy kształtować świadomość człowieka. Świadomi rodzice są na wagę złota. Powinni wiedzieć, że mówiąc do dziecka: „Ty tumanie nic z Ciebie nie będzie” kształtuje w nim poczucie bycia bezwartościowym i działa ze szkodą dla niego ale i dla samego siebie bo wychowuje jednostkę, która w przyszłości mu nie pomoże. Taki człowiek będzie miał ciągłe poczucie, że jeszcze za mało umie, jest niedoskonały, niegodny, by być szczęśliwym. Wielu ludzi wciąż tak myśli zamiast zaakceptować siebie takimi jakimi są i pozwolić sobie na szczęście. Zapomnieliśmy o miłości do siebie, o miłości do drugiego człowieka. Zapomnieliśmy o tym, że wszystkie prawdziwe odpowiedzi i wskazówki mamy w sobie – w naszych sercach.

Jesteśmy tym co myślimy o sobie, o innych. Weźmy odpowiedzialność za swoje życie i przestańmy szukać winnego za to co nas spotyka. Jeżeli potrzebujemy doświadczać takiego życia to oczywiście mamy do tego prawo. Jeżeli lubimy nieść na swoich barkach ciężar przeszłości i nie chcemy go puścić by zacząć żyć w tej chwili to też mamy do tego prawo. Jeżeli potrzebujemy żyć w ciągłym napięciu swojej wyobraźni związanej z przyszłością, która może nigdy się nie wydarzyć, ale dostarcza potrzebnego nam lęku i adrenaliny to też mamy do tego prawo. Tylko nie miejmy pretensji do nikogo, że spotykają nas trudne wydarzenia lub złe samopoczucie. Jesteśmy tym, co myślimy i przyciągamy do nas jak magnes to w jakich emocjach jesteśmy. Nasza teraźniejszość jest naszą przyszłością. Kształtujemy ją naszymi myślami i przekonaniami i przyciągamy ze wszystkich stron jak magnes przyciąga szpilki.

Każda chwila, każdy moment jest dobry na zmianę, jeśli tylko sobie na nią pozwolimy. Jak ją zacząć możesz przeczytać w artykule: Uważność chwili może zmienić bardzo wiele.

Jeżeli potrzebujesz porozmawiać o swoich problemach i możliwościach ich rozwiązania. Czujesz, że potrzebujesz wsparcia w zmianie życia i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zapraszamy do kontaktu – Napisz do nas

Beata i Hubert

Zostaw komentarz

Zobacz inne artykuły: